Latvijas – Baltkrievijas finālos sižets – atšķirīgs

“ERGO Open 2018” Latvijas čempionāts beidzies ar posmu Ventspilī, kurā uzvaru svinēja Anastasija Kravčenoka ar Alisi Leci un Baltkrievijas duets Aļaksandrs Dzjadkous/Pavels Pjatruška. Pārsteigumu pēdējā posmā netrūka, bet līdzjutēji bez aizraujošām cīņām nelaida garām iespēju piedalīties konkursos un iegūt čempionāta atbalstītāju sagādātās balvas.

Vīriešu turnīram Ventspilī bija pieteikušies 17 dueti. Tāpēc viena kvalifikācijas turnīra spēle ceturtdienas vakarā tomēr bija nepieciešama. Arī piektdien vīriešu un sieviešu duetiem sacensību kārtība bija savādāka. Sieviešu dueti grupās aizvadīja pa trim spēlēm, bet vīriešu – pa divām, pieturoties pie šosezon pasaules tūres posmos pielietotās izspēles sistēmas.

Pārsteigumu vīriešu turnīrā bija pietiekami. Rihards Finsters, kurš šoreiz spēlēja kopā ar Reini Andersonu un bija izlikti kā trešais pāris turnīrā, neizkļuva no grupas. A grupā neuzvarēja turnīra galvenie favorīti Latvijas vicečempioni Toms Šmēdiņš un Haralds Regža, spēlē par 1. vietu piekāpjoties Arnim Reliņam un Kristapam Punculim (9.) - 1:2 (-16, 11, -12). Grupu turnīrā finišēja Raimonds Vilmanis un Kaspars Salmiņš. Tikmēr perfekti grupas turnīru pabeidza jaunizveidotais duets Mihails Samoilovs un Matīss Gabdulļins (4.), kuri tika galā ar Baltkrievijas un Polijas duetiem.

Izslēgšanas spēlēs Šmēdiņš un Regža zaudēja vēlreiz, ceturtdaļfinālā turnīra vissīvākajā spēlē ar 1:2 (19, -17, -15) piekāpjoties Samoilovam un Gabdulļinam. Dāvja Nātriņa un Ginta Antoma (10.) panākumu pār Atvaru Vildi un Tomu Benjavu (11.) gan pēc Latvijas čempionāta bronzas medaļām par negaidītu vairs nenosaukt – 2:0 (13, 19). Pusfinālā uzvarēja favorīti, bet spēlē par 3. vietu Nātriņš un Antoms vēlreiz apliecināja iepriekšējā posma panākuma pamatotību, ar 2:0 (14, 15) apspēlējot poļus Maceju Levicki un Mikolaju Miščuku (5.).

Fināls sākās līdzīgā cīņā, kurā pāris punktu pārsvaru, divreiz bloķējot Gabdulļinu, izkaroja baltkrievi Aļaksandrs Dzjadkous ar Pavelu Pjatrušku. Pēc 13:11 viņu labā ar labām Pjatruškas servēm pa Matīsu izdevās panākt 20:11, setu noslēdzot savā labā ar Dzjadkoua uzbrukuma sitienu – 21:13.

Otrajā setā risinājās divu līdzvērtīgu pretinieku cīņa. Pēc Matīsa netveramas serves tika panākta vadība – 18:16, taču seta beigas baltkrievu pludmales volejbolisti aizvadīja labāk, gūstot četrus punktus pēc kārtas, un pēc Pjatruškas gremdes svinēja uzvaru ar 2:0 (13, 19).

Ļoti sarūgtināts pēc mača nebija arī Mihails Samoilovs: “Bijām plānojuši uzvarēt, un to varējām arī izdarīt, taču droši vien, ka to izdarīt patraucēja tikai 10 kopīgi aizvadītie treniņi. Turklāt Matīss gatavojas arī sezonai zālē. Iespējams, ka vēl kādu turnīru aizvadīsim kopā vēl šajā rudenī, bet viss ir atkarīgs no tā, kādi piedāvājumi Matīsam būs zāles volejbolā. Vēl finālā varējām labāk piespēlēt, un serves bija pārāk vieglas pretiniekiem. Savukārt, kad spēlējām ar Haraldu Regžu un Tomu Šmēdiņu, slikta uzņemšana bija man. Viens otram neko nepārmetām, un katrs darījām savu darbu. Biju priecīgs, ka piepildījies mans sapnis un varu spēlēt aizsardzībā, bet Matīsam nekas nemainās – skrien un sit,” ar humoru turnīra aprakstu nobeidza Samoilovs.

Sievietēm par godalgām sacentās 8 pāri, no tiem pa vienam – no Baltkrievijas un Lietuvas. Abi viešņu dueti tika līdz pusfinālam.

A grupā viss notika saskaņā ar rangu tabulu. Lai arī Anastasija Kravčenoka šoreiz Tīnas Lauras Graudiņas vietā spēlēja kopā ar Alisi Leci, viņu pārākums tāpat kā otrās vietas liktenis – Baltkrievijas dueta Viktorija Sjakretava/Lizaveta Čabai īpašumā – nebija apstrīdams. Grupā ar 2:0 (14, 17) uzvarēja Kravčenoka/Lece, lai vēlreiz spēkus samērotu finālā.

B grupā negaidīta ir talantīgo Anetes Namiķes un Varvaras Brailko palikšana pēdējā vietā un izstāšanās no turnīra jau pēc trim spēlēm. Atlikušie trīs dueti intriģējošā cīņā sadalīja uzvaras līdzīgi, pirmajām grupā finišējot lietuvietēm Vladai Oganauskienei un Svetlanai Bekišai-Šturo, kuras apsteidza turnīra 3. duetu Agnese Caica/Ginta Vedļa.

Ceturtdaļfinālā par pārsteigumu var nosaukt Vanesas Grosbergas un Kristīnes Briedes uzvaru pār Caicu un Vedļu – 2:1 (14, -18, 13). Tomēr spēlē par 3. vietu viņām vēl vienā aizraujošā cīņā ar 1:2 (-21, 19, -13) nācās piekāpties lietuvietēm.

Fināls starp Kravčenoku/Leci un Sjakretavu/Čabai sākās pilnīgi pretēji grupas spēlei – 5:0 un 9:2 baltkrieviešu labā. Kravčenoku nobloķējot Sjakretavai, panākta uzvara 1. setā ar 21:12. Arī otrais nesākās daudz savādāk – pēc 2:2 rezultāts izauga līdz 10:3 viešņu labā, kuras nekautrējās izmantot Leces kļūdas servju uzņemšanā un uzbrukumā. Likās, ka cīņa tūlīt beigsies, tomēr servju uzņemšana uzlabojās, un drīz vien bija iespēja rezultātu izlīdzināt, bumbai pēc uzbrukuma sitiena gan lidojot autā – 13:15. Tūlīt gan Leces eiss pa Čubai – 16:16, tīklam jau uzvarētā epizodē pieskaras Sjakretava, un 18:17 latviešu labā. Seta galotnē divreiz teicami aizsardzībā nospēlēja Anastasija, un pati arī pabeidza uzbrukumus, panākot 3. setu, - 21:18.

3. setā vairs tik krasu pārmaiņu rezultātā nebija, un neilgi pirms seta beigām pēc Sjakretavas bloka pret Kravčenoku tuvāk uzvarai bija viešņas – 11:9. Tomēr arvien labāk spēlēja Lece, Kravčenoka grūtā situācijā uzbruka precīzi – 16:14, un uzvara pēdējā “ERGO Open 2018” posmā, kā arī EEVZA sacensībās.

“Ilze Liepiņlauska jau bija devusies atvaļinājumā, un treneris Genadijs Samoilovs, kuru Latvijas Volejbola federācija sveic 60 gadu jubilejā, man teica, ka nebūtu slikti, ja uzspēlētu kopā ar Alisi,” pāra Kravčenoka/Lece tapšanu komentēja Anastasija Kravčenoka. “Sanāca labs turnīrs, jautrs un izdevies.”

Vaicāta par krasajām pārmaiņām finālā, Kravčenoka bija paškritiska: “Pirmajā setā vispār nespēlējām. Pēc pārliecinošā panākuma grupā bijām pārliecinātas par uzvaru arī pēdējā spēlē. Domājām, ka iziesim laukumā un kaut kā vinnēsim. Tomēr viņas sāka labi servēt, mums radās problēmas ar servju uzņemšanu, un tikai otrā seta vidū sākām spēlēt savu spēli. Ar Baltkrievijas pāri jaunatnes sacensībās esam spēlējušas reizes trīs – četras, bet šoreiz Sjakretavas pāriniece nevarēja spēlēt, jo Viktorijai Šalajevskai celim ir veikta operācija. Par laimi mums viņas aizstājēja tik stabili un labi nespēlēja.”

Jau sesto gadu aizraujošu čempionāta norisi palīdz nodrošināt Latvijas pludmales volejbola čempionāta ģenerālsponsors apdrošināšanas sabiedrība ERGO. Čempionātu atbalsta Ventspils, Alūksnes, Saulkrastu, Jūrmalas un Cēsu pilsētas domes.

Vairāk informācijas par ERGO OPEN turnīriem šeit.