2021. gada 1.septembrī Latvijas volejbola izlase pirmajā Eiropas čempionāta finālturnīra spēlē Tallinā šokē mājinieku līdzjutējus

Trešdien Eiropas čempionāta ievada mačā Tallinā Latvijas izlase apspēlēja Igaunijas valstsvienības četros setos, gūstot pirmo panākumu izlases vēsturē finālturnīros. Izvēloties latviešus savā grupā, igauņi bija ar mieru dalīt arī atklāšanas svētku priekus, tieši ar Latviju aizvadot pirmo maču.

01/09/2021
Pēc Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaidas un CEV prezidenta Aleksandra Boričiča apsveikuma vārdiem Latvijai pirmajā Eiropas čempionāta finālturnīra spēlē pēc 26 gadu pārtraukuma laukumā pamatsastāvā kapteiņa Toma Švana vadībā devās arī Romāns Saušs, Hermans Egleskalns, Deniss Petrovs, Atvars Ozoliņš, Renārs Pauls Jansons un “libero’ Ingars Ivanovs.

Čempionāts sākās ar nobloķētu Ozoliņa uzbrukumu (0:1), bet ar trešo mēģinājumu “Ozo” panāca 1:1. Pēc Jansona bloku pret Oliveru Venno Latvija pirmo reizi izvirzījās vadībā – 4:3, bet pēc igauņu uzbrukuma antenā – 5:3. Vēl pēc vienas kļūdas uzbrukumā (4:7) igauņi pieprasīja Tallinā pirmo pārtraukumu. Nelīdzēja – pēc Ozoliņa bloka pret Venno bija jau 9:4 Latvijas labā.

Pēc divām teicamām igauņu servēm un 12:10 jau Latvijas izlases treneris Avo Kēls, kuram arī pirms spēles tika pietiekami aplausu, bija spiests ņemt pārtraukumu.

Venno uzbrukumā izlīdzināja rezultātu – 13:13, bet tūlīt ar bloku tika panākts 15:13. Turpinājumā spēle ritēja punkts punktā, uzvaru setā Latvijai panākot ar otru setbumbu pēc Egleskalna uzbrukuma – 25:23.

Hermans pirmajā setā guva sešus punktus, tikpat cik Venno pretinieku rindās, bet ar epizodi laukumā finālturnīrā debitēja Kristaps Platačs.

Otro setu ar diviem rezultatīviem uzbrukumiem uzsāka Ozoliņš – 2:1. Pēc 4:7 atkal pārtraukums pirmajiem bija jāprasa igauņiem, bet pēc 7:5, servējot Egleskalnam, latvieši guva sešus punktus pēc kārtas, panākot 13:5.

Igauņi veica vairākas maiņas, sāka servēt vēl agresīvāk, ieservējot vairākus  “eisus” un samazinot pārsvaru līdz 23:19, Kēlam ņemot pārtraukumu. Pārsvars tika noturēts, punktu setam uzbrukumā pieliekot Romānam Saušam – 25:22. Vēl piecus punktus savā kontā bija ierakstījis Egleskalns.

Tāpat kā otrajā setā pirmo punktu guva Ozoliņš. Līdzīgā spēlē pēc Egleskalns bloka pret Venno Latvija panāca 8:6, taču pēc tam zaudēja septiņus punktus pēc kārtas – 8:13. Šajā nogrieznī smagu traumu piezemējoties guva Karli Alliks, kurš tika aiznests uz nestuvēm.

Pēc Švana “eisa” Latvija pietuvojās līdz divu punktu attālumam (12:14), taču tuvāk tikt neizdevās.

Seta beigās Kēls veica četras maiņas, laukumā nākot Buividam, kā arī finālturnīrā debitējot Kristapam Šmitam, Edvīnam Skrūderam un Kristeram Dardzānam. Setu glābt neizdevās – 25:16 mājinieku labā.

Pēc līdzīga ceturtā seta, kurā pirmo punktu guva igauņi, latvieši guva piecus punktus pēc kārtas – 7:3 pēc Egleskalna uzbrukuma. Igauņi pieprasīja atkārtojumu, taču bumba bija pieskārusies grīdai viņu laukuma pusē. Mājinieku pieprasītais pārtraukums ievadīja divus mājinieku gūtos punktus, taču pēc 8:6 Latvija guva piecus punktus pēc kārtas – 13:6. Divus punktus guva Ozoliņš, vienu izcīnīdams blokā, 12. punktu setā – Egleskalns, bet 13. – blokā Jansons. Lielāko pārsvaru setā (16:8) Latvijas volejbolisti panāca pēc Ozoliņa netveramas serves, un līdz seta (un spēles) beigām mājinieki tik vien spēja kā samazināt rezultāta starpību līdz 21:25. Punktu mačam vismaz trešajā Latvijas komandas uzbrukuma mēģinājumā pielika Egleskalns

Hermans ar 21 punktu arī kļuva par rezultatīvāko spēlētāju Latvijas komandā, pa diviem punktiem gūdams ar servi un bloku. Tikpat pretinieku rindās iespēja Venno, kurš visus punktus salasīja uzbrukumā.

Latvijas izlasē 14 punktus guva Ozoliņš, izceldamies ar trim blokiem, desmit punktus – Saušs, deviņus – Švans, bet sešus pievienoja Jansons, pusi sakrājot blokā.

Pretinieku rindās izcēlās arī Ardo Krēks, kura kontā no 15 punktiem pieci gūti ar servi.

“Man šī spēle pagaidām nozīmē tikai vienu uzvaru,” pēc mača teica uzvarētāju komandas galvenais treneris igaunis Avo Kēls, kuru pēc mača ilgi tirdīja arī mājinieku prese. “Mēs psiholoģiski būsim vēl spēcīgāki. Tagad būs divas brīvas dienas. Jau prese konferencē teicām, ka mums ir mazi sapņi. Kādu daļu no tiem piepildījām jau šodien. Tas nenozīmē, ka mūsu sapnis bija tieši Igauniju uzvarēt.”

“Izšķirošie šodien bija bloks un aizsardzība, kur nospēlējām labi. Servju uzņemšana mums ir par 20% sliktāka nekā igauņiem, taču mēs to kompensējām citos spēles elementos un uzvarējām. Mēs bijām divreiz labāki blokā (13 punkti pret pretinieku septiņiem. – LVF preses dienests.), un arī aizsardzībā labi nospēlējām,” uz cīņas iznākumu izšķirošajiem spēles elementiem norāda treneris.

“Mums jau šeit spēlēt ir privilēģija, bet uzvarēt pirmajā spēlē ir ļoti patīkami,” pēc spēles sarunā ar žurnālistiem teica Latvijas rezultatīvākais spēlētājs Hermans Egleskalns. “Uzteikšu visu komandu, kas nesalūza pēc trešā seta un izturēja igauņu spiedienu. Mums labi padevās serve, svarīgos brīžos uzvarējām izspēles, bet uzvarēja visa komanda.”

“Avo pēc trešā seta mums neteica neko,” teica otrs rezultatīvākais Latvijas izlases vīrs Ozoliņš. “Trešajā setā viņš veica maiņas, dodot atpūtu pamatsastāvam. Pēc tam izdevās atstāt spēlē bumbas pēc spēlēšanas aizsardzībā, noticējām sev pēc pirmajiem diviem uzvarētajiem setiem, ka varam uzvarēt, un to izdarījām.”
Uz jautājumu par viņa karjeras labāko spēli Atvars atbildēja, ka viņš cer, ka tā vēl ir priekšā, taču šobrīd tieši panākums pret igauņiem ir nozīmīgākais.

4. septembrī Latvija tiksies ar Horvātiju, 6. septembrī – ar Slovākiju, dienu vēlāk – ar Vāciju un 8. septembrī – ar olimpisko čempioni Franciju.