Ilvija Širjakova – ar pilnu atdevi volejbola laukumā un dzīvē

Jau otro gadu Latvijas Volejbola federācija (LVF) rīko labdarības akciju volejbola vecmeistaru atbalstam. Viena no četrām LVF Senioru komisijas izvirzītām personām, kam šogad ar akcijā “Nepaliec vienaldzīgs un ziedo” savāktajiem līdzekļiem tiks sniegta palīdzība, ir Ilvija Širjakova.

26/01/2021

“Ilvija vienmēr bija laukumā ar simtprocentīgu atdevi. Gribasspēks, darbaspējas, uzņēmība – to varēja mācīties no viņas. Nespēkā pēc aizsardzības palika nokritusi volejbola laukumā, teica, ka nevar vairāk, bet nākamajā brīdī nokārtoja uzbrukumu,” cīņubiedreni Siguldas amatieru komandā raksturo Siguldas Sporta skolas direktore Karīna Putniņa.

Viņai palicis atmiņā, ka Ilvija, kura paralēli mācījās augstskolā, bieži uz volejbolu ņēmusi līdzi grāmatas.

1969. gadā dzimusī Ilvija Širjakova mācījās toreizējā Murjāņu Sporta internātskolā un vēlāk spēlēja “Auroras” meistarkomandas junioru sastāvā. Pēc pauzes sportā aktīvi atsāka piedalīties Latvijas amatieru un senioru volejbola sacensībās. Šobrīd volejbolu spēlēt liedz reta slimība, kas izraisījusi paralīzi.

Murjāņu Sporta ģimnāzijas treneris Ilmārs Pūliņš labi atceras kustīgo jaunieti, jo tas bija viņa pirmais iesaukums internātskolā.

“Viņā volejbols ir iekšā. Daba viņu bija apveltījusi ar asumu. Ilvija bija impulsīva, un kustības bija ātras. Augumā viņa nebija gara – zem 1,80 metriem, taču tieviņa, viegla, ar labu lēcienu, visu panāca ar ātrumu. Kā malējai uzbrucējai visi elementi – serve, tās uzņemšana, uzbrukums – viņas izpildījumā bija labi. Sirsnīga,” atceras treneris.

Pūliņa vadītā Latvijas jauniešu izlase PSRS čempionātā 1986. gadā Piemaskavas pilsētā Odincovā uzvarēja visas komandas, atskaitot toreizējās Sverdlovskas “Uraločku”, izcīnot otro vietu.

Turpinājums augstāka ranga sacensībās nesekoja, izvēloties citus ceļus dzīvē.

Pirms aptuveni 20 gadiem Širjakova atgriezās volejbolā sakritības dēļ – liktenīga tikšanās, uzaicinājums uzspēlēt un vēlāk jau gaitas Siguldas amatieru komandā, strādājošo sacensībās Smiltenes un Ikšķiles vienībās, kur viņa darbojās vienā komandā arī ar Romānu Princu, jaukto komandu ieskaitē, veterānu mači Rīgas, Daugavpils komandu rindās... Un tās nebūt nav visas. Izbraukāja turnīrus ārvalstīs.

“Ilvija laukumā bija azartiska, mērķtiecīga, uzvarētgriboša, sportiski dusmīga, vienmēr centīga. Ātra uzbrukumā, labi spēlēja aizsardzībā. Arī ballējās pēc spēlēm uz visiem 100 procentiem,” komandasbiedreni Latvijas veterānu sacensībās Rīgas vienības sastāvā raksturo kādreizējā “Auroras” spēlētāja, tagad LVF Senioru komisijas vadītāja Anita Gulbe.

“Viņai bija interesants atspēriens, savdabīga tehnika. Patika ātrās piespēles. Ar cēlāju Sanu Catlakšu labi sapratās, kura tādas varēja iedot,” saka Gulbe, uzsverot, ka arī darbā ārpus laukuma Ilvija guva panākumus ar savu mērķtiecību, kā menedžerei alkohola tirdzniecības jomā strādājot ar lielajiem klientiem.

Catlakša ar Širjakovu kopā uzspēlēja gan MSI, gan Daugavpils komandā senioru sacensībās daudzus gadus pēc tam.

““Auroras” juniorēs viņa bija rezervē, jo priekšā bija ļoti spēcīgas Daugavpils meitenes. Varbūt tas arī agri lika viņai izvēlēties citu ceļu,” saka Sana, apstiprinot, ka vismaz vienreiz kopā ar Ilviju tika uzvarēts Latvijas PSR čempionātā, kur “Auroras” meistarkomanda nedrīkstēja spēlēt.

“Viņa laukumā varēja visu. Bija ātra, sniedza pozitīvas emocijas, cīnītāja. Viegli bija saprasties,” piebilst Catlakša, kura kā spēlētāja 2012. gadā piedalījās Latvijas sieviešu izlases atdzimšanā.

“Siguldas komandā Širjakova nospēlēja kādus gadus 15,” atceras Putniņa. “Brauca no Ikšķiles, nežēloja degvielu. Spilgts cilvēks, kam nav pelēkās krāsas. Gaiša, gudra, tīra un spēcīga joprojām. Tāda pati bija arī volejbola laukumā.”

Šogad ar akcijā “Nepaliec vienaldzīgs un ziedo” savāktajiem līdzekļiem palīdzība tiks sniegta četrām LVF Senioru komisijas izvirzītām personām – Mārtiņam Elefantam, Ilmai Lokmanei, Romānam Princam un Ilvijai Širjakovai.

Katram ir iespēja sniegt palīdzīgu roku tiem Latvijas volejbola veterāniem, kam tā visvairāk ir vajadzīga. Ziedojumi veicami uz Latvijas Volejbola federācijas konta Nr.LV27HABA0551048979972, maksājuma saņēmējs: Biedrība Latvijas Volejbola federācija, maksājuma mērķī jānorāda: Ziedojums volejbola senioriem. Visas akcijas laikā ziedot var arī ar ziedojumu tālruņa 90006389 palīdzību (maksa par zvanu 1,42 EUR).