Ilma Lokmane – 38 gadi volejbolā

Jau otro gadu Latvijas Volejbola federācija (LVF) rīko labdarības akciju Latvijas volejbola senioru atbalstam. Viena no četrām LVF Senioru komisijas izvirzītām personām, kam šogad ar akcijā “Nepaliec vienaldzīgs un ziedo!” savāktajiem līdzekļiem tiks sniegta palīdzība, ir Ilma Lokmane.

08/01/2021

1956. gadā dzimusī Lokmane volejbolā nonāca “sagadīšanās pēc”. Viņa bija nodarbojusies ar orientēšanās sportu un pēc LVFKI beigšanas sāka strādāt sporta biedrībā “Daugava”, kur atbildēja par neolimpiskajiem sporta veidiem – orientēšanos, šahu u.c. Abu volejbola meistarkomandu – “Radiotehniķa” un “Auroras” administratori Gunārs Blūms un Gundega Drēska pierunāja pāriet sporta biedrības ietvaros uz volejbolu.

Ar volejbolu Lokmane ir uz tu kopš 1979. gada, bet šajā sporta veidā dažādā statusā kopā ir pavadīti 38 gadi.

Viņas vīrs Felicijans Čers bija augstas klases tiesnesis, kas tiesāja arī pasaules čempionātus un olimpiskās spēles, kā arī  bija ilggadējs volejbola federācijas Tiesnešu komisijas vadītājs. Ilma sāka viņam palīdzēt un turpināja viņa iesākto.

Viens no nozīmīgākajiem Ilmas darbiem ir volejbola spēles noteikumu tapšana latviešu valodā, pie kuru tapšanas nepieciešamības ģimenes sarunās nonāca abi ar vīru. Līdz tam bija Vissavienības volejbola noteikumi krievu valodā. Ilma atceras, kā kopā ar Ināru Brokāni un Valdi Jankovski bieži mīta taka pie valodniekiem, aprakstot spēles darbības elementus un raksturojot kustības laukumā, lai izstrādātu terminoloģiju latviešu valodā.

Papīra formātā tapušas piecas volejbola noteikumu versijas, pēdējās divās dublējot noteikumus arī  angļu valodā, bez kuras mūsdienās tiesnešiem ārzemēs nav ko darīt. 2003. gadā tapa Tiesāšanas instrukcijas un vadoši norādījumi starptautisku sacensību norisei.

Tiesnešu komisijā Ilma darbojās no 1991. gada, 13 gadus vēlāk kļūstot par komisijas vadītāju un to vadīja līdz 2013. gadam.

Padarīts ir daudz. Protams, ne vienatnē, taču daudzas idejas piederēja tieši Ilmai Lokmanei. Tika reorganizēts tiesnešu darbs, klasificētas tiesnešu darba samaksas, kas tagad bija atkarīgas no tiesneša kvalifikācijas un sacensību ranga. Tika ieviesti pirmssezonas semināri visiem tiesnešiem, kuri tika dalīti iesācējos, vidēja līmeņa un augstas klases tiesnešos. Pāris reizes izdevās pirms sezonas sapulcēties kopā arī ar Igaunijas tiesnešiem.

2012. gadā tika aizsākts jauns projekts, jauno tiesnešu apmācība. Tika izveidoti materiāli lektoriem, tai skaitā video formātā, pie šī darba lieli palīgi bija Kaspars Timermanis un Egīls Tišanovs. Tika izveidota tiesnešu testēšana elektroniskā veidā, bija testi treneriem, kuriem bieži liekas, ka viņi ir gudrāki par tiesnešiem, smejas Lokmane.

Liela dzīves daļa tika pavadīta, pildot spēles tehniskā delegāta uzdevumus un organizējot spēles Latvijā un ārvalstīs, tai skaitā esot virsuzraugam jeb, kā tagad moderni teikt, supervaizoram Čempionu līgas mačos.

“Tas ir liels pagodinājums un liela laime, ka man bija iespēja būt šāda ranga sacensību virsuzraugam,” saka Ilma. “Varēju pilnveidot sevi sporta veida sacensību organizēšanā, vairāk saprast tiesnešu darbu, jo es tomēr atnācu no cita sporta veida. No citu valstu kolēģiem pārņēmu metodes tiesnešu darba uzlabošanai.”

Ir bijusi iespēja pabūt zālēs ar vairāk nekā desmit tūkstošiem skatītāju, piemēram, Polijas pilsētā Belhatovā. Arī Frīdrihshāfenā Vācijā, kur ar līdzjutēju atbalstu arēnā bija fantastiska atmosfēra. Padomju laikā neizdzēšamus iespaidus atstāja augstākā ranga sacensības Rīgas sporta pilī.

No Čempionu līgas spēlēm atmiņā spilgti palikusi 2010. gada spēle Rumānijas pilsētā Buzavā starp Galacas “Metal” un Novāras “Asystel” no Itālijas sieviešu komandām.

Spēles dienā pirms mača organizatori veduši aplūkot dubļu vulkānus netālajā dabas rezervātu, un pirmais tiesnesis no Grieķijas iegāzies dubļos. Pēc pāris stundām zāles inspekcijā viņš klāt nebija, taču maču vēlāk notiesāja.

Turklāt vietējā komanda pieteica savdabīgu streiku. “Atnākam uz zāli, bet tur laukumā mājiniecēm iesildās piecas spēlētājas un “libero”. Pārējās sēž tribīnēs un protestē pret naudas neizmaksāšanu klubā,” smaida Lokmane. Vēl trīs spēlētājas izdevās pierunāt atgriezties laukumā, un mačs notika, bet latvietei kā spēli organizējošai personai stresiņš bijis pamatīgs. Toreiz komandas kapteine bija Latvijas diagonālā spēlētāja Olga Točko, kura tā arī laukumā nedevās. Tomēr ar savu streiku komanda panāca savu, un klubs finansiālās saistības ar volejbolistēm nokārtoja.

Vēl Lokmanei spilgtā atmiņā palikusi vienas no Itālijas komandām ierašanās uz cīņu ar “Radiotehniķi” Eiropas kausu spēlē 80. gados. Starptautisko reisu no Rīgas tolaik nebija. Itāļus sagaidīt Ilma devās uz Maskavu, bet tur sākās tāds sniegputenis, ka ne domāt par lidošanu uz Rīgu. Turklāt vēl itāļi bija atlidojuši ar savu pavāru un milzīgām kastēm, kurās iekšā bija pārtikas produkti.

Šodien visi aizbrauktu uz viesnīcu pārlaistu nakti, bet toreiz valūtas nebija, ne katrā viesnīcā ārzemniekus drīkstēja uzņemt, un vietas viesnīcās tika aizrunātas iepriekš. Tomēr Maskavas “Intūrista” viesnīcā izdevās tikt iekšā, un pēc atlidošanas uz Rīgu varēja vērot augstas klases spēli pārpildītā Rīgas sporta pilī.

Labas emocijas raisīja arī Aigara Birzuļa vadītās Latvijas U-20 izlases spēle piecu komandu kvalifikācijas turnīrā Rīgā un iekļūšana finālturnīrā 1997. gada pavasarī.

Vēl atmiņā palikuši ceļojumi uz dienvidu valstīm, kur dzīves temps un uztvere atšķiras. “Vietējie mani nodēvēja par vācieti un vaicāja, vai tad nevar tai lietai pieiet kā normāls cilvēks. Uztvēru to kā komplimentu,” smaida Lokmane, kura šā gadsimta pirmajā desmitgadē ir bijusi arī Latvijas sieviešu izlases delegācijas vadītāja un pasaules skolēnu čempionātā bijusi ar Skrundas skolēnu izlasi.

Šogad ar akcijā “Nepaliec vienaldzīgs un ziedo” savāktajiem līdzekļiem palīdzība tiks sniegta četrām LVF Senioru komisijas izvirzītām personām – Mārtiņam Elefantam, Ilmai Lokmanei, Romānam Princam un Ilvijai Širjakovai.

Katram ir iespēja sniegt palīdzīgu roku tiem Latvijas volejbola veterāniem, kam tā visvairāk ir vajadzīga. Ziedot var pa tālruni 90006389, viena zvana summai sasniedzot 1,42 eiro, kā arī atsevišķā bankas kontā Nr. LV27HABA0551048979972.

Maksājuma saņēmējs: Biedrība ‘’Latvijas Volejbola federācija’’ un maksājuma mērķis: Ziedojums volejbola senioriem.